Jaki fotelik samochodowy?

Jaki fotelik samochodowy

Najbardziej podatnym tematem dla wszelkiej maści ekspertów jest sprawa doboru jaki wybrać fotelik samochodowy i szeroko pojętego bezpieczeństwa dziecka w samochodzie. Spróbujmy zatem zmierzyć się z tym tematem.

RWF, FWF, ADAC, OAMTC, ANNB, TEST PLUS, to jedynie kilka najpopularniejszych skrótów używanych w kontekście doboru fotelika samochodowego. Może wydawać się, że tajemnicze symbole powstały głównie po to, aby wywoływać konsternację zdezorientowanych rodziców, a czasami poczucie wyższości sprzedawcy, który często używa ich według własnego uznania i swojej czasami niestety ograniczonej wiedzy. Część rodziców po pierwszym kontakcie z tym zagadnieniem będzie zarywać noce szukając podpowiedzi na blogach bądź forach internetowych. Część jednak pozostanie w niepewności, czy dokonany przez nich wybór jest optymalny dla bezpieczeństwa ich dziecka.

Kolejnym nieocenionym narzędziem jest pomoc wszelkiej maści ekspertów, których działania podyktowane są często względami komercyjnymi w stosunku do konkretnej marki, a przez to rzeczeni eksperci stają się delikatnie mówiąc mało obiektywni  i wiarygodni.

Co zatem o fotelikach samochodowych przed zakupem powinien wiedzieć każdy rodzic:

  • JEST ON NIEZBĘDNY I KONIECZNY. (nie tylko dlatego, aby nie dostać mandatu)
  • ZADANIEM FOTELIKA JEST ZAPEWNIENIE BEZPIECZEŃSTWA  (nie wyklucza to zapewnienia wygody, ta jednak jest na drugim bądź równorzędnym miejscu)
  • FOTELIK SAMOCHODOWY NIE JEST GADŻETEM (nie musi być piękny ale jak najbardziej może)
  • MUSI BYĆ PRAWIDŁOWO ZAMONTOWANY (najlepszy źle zamontowany fotelik staje się najgorszym)
  • WAGA DZIECKA JEST PODSTAWOWYM KRYTERIUM DOBORU FOTELIKA
  • FOTELIK MUSI PASOWAĆ DO SAMOCHODU (jak buty do sukienki, czyli idealnie i nie chodzi tu o kolor tapicerki)

Te wszystkie kryteria foteliki samochodowe MUSZĄ spełniać, całą resztę już tylko może. A może wiele. Może mieć dużo gwiazdek w testach bezpieczeństwa, może nie mieć ani jednej będąc bardzo bezpiecznym. Może zapinać się na stelażu wózka, może nawet mieć wbudowane głośniki do słuchania bajek. Może jeszcze wiele, wiele rzeczy i  bardzo dobrze bo postaramy się je wszystkie opisać a więc pracę na najbliższe miesiące mamy zapewnioną. I BARDZO DOBRZE….